Rozwój technologii przynosi wiele możliwości i nieustannie odmienia rynek mieszkaniowy. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się nie tylko techniki energooszczędne i ekologiczne, ale też spory rozgłos zdobywają domy inteligentne. Co właściwie kryje się pod tym tajemniczym pojęciem i dlaczego ludzie tak bardzo są nim zafascynowani?

Domy zaprojektowane w inteligentnych systemach pozwalają na jak najbardziej praktyczne niewykorzystane ich funkcji. Przykładem jest chociażby sterowanie oświetleniem za pomocą czujników. Mieszkańcy nie muszą szukać włącznika i wyłącznika światła, samo ich pojawienie się uruchamia pewne sterowniki. Co ważne, możliwe jest swodobne dostosowanie systemu, podłączenie rozmaitych konfiguracji lamp, które najlepiej sprawdzą się w konkretnych okolicznościach. Takie czujniki coraz częściej wykorzystuje się w nowoczesnym budownictwie, na korytarzach i klatkach schodowych.

Czym jeszcze można sterować? Nasuwa się na myśl ogrzewanie i klimatyzacja. Istotnym celem kontrolowania tych systemów jest oszczędność - dopasowując odpowiedni poziom wysokości temperatury i natężenie klimatyzacji można zarówno oszczędzić pieniądze, jak i być bardziej przyjaznym dla środowiska. Niezwykle przydatna jest także możliwość regulacji temperatury nocnej lub temperatury panującej w pustym mieszkaniu, gdy mieszkańcy znajdują się poza swoim domem.

Nowoczesny, inteligentny dom podwyższa także wszystkie możliwe standardy bezpieczeństwa. Chociażby poprzez żaluzje i rolety automatyczne, do których zamknięcia wystarczy nacisnąć jeden przycisk. Niekiedy można operować systemem zdalnie lub zdecydować się na samoistne zasłanianie okien według jasności i aktualnego oświetlenia słonecznego. Kolejnym aspektem jest monitoring - w telefonie lub w komputerze, w każdym miejscu na świecie, możemy sprawdzić co dzieje się w naszych czterech ścianach. Jest to świetna ochrona przed złodziejami (ponadto dom można wyposażyć w alarm), jak i przed niechcianymi usterkami, takimi jak włączony gaz, zostawione na desce żelazko lub zalanie łazienki z pękniętego kranu. Inteligentne systemy są również wyposażone w czujniki czadu, dzięki czemu można uchronić się przed tragicznymi skutkami działania tego gazu.

Nic dziwnego, że ludziom tak bardzo podobają się inteligentne domy. Są jak żywy organizm, który sam jest w stanie sobą zarządzić, zapewnić bezpieczeństwo, oszczędność, czystość i przyjemną atmosferę. Wszystko przy minimalnym wkładzie właściciela, mającego czas na inne zajęcia, takie jak spędzanie czasu z rodziną.